نزدیکترین نقطه ایران به خورشید

کوه پردیس نزدیک ترین نقطه زمین به خورشید

آتشکده باستانی در کوه پردیس             

کوه پردیس نزدیک ترین نقطه زمین به خورشید  منوچهر ارغوانی – در حومه شهرستان جم از توابع عسلویه استان بوشهر و در نیمه های راه بندر کنگان به فیروز آباد شیراز  کوه باستانی پردیس قرار دارد

 

نکات قابل توجهی که در این کوه باستانی وجود دارد :


1 - قله این کوه نزدیک ترین نقطه زمین به خورشید است چون بالاترین ارتفاع در نزدیکی خط استواست.

2. آتشکده فوق العاده باستانی که در قله کوه قرار دارد، 

3. مغناطیس فوق العاده قوی کوه در جهان زبانزد است و اگر در فاصله 50 تا 100 متری کوه یعنی تقریبا انتهایی ترین نقطه مشخص اسفالت با ماشین توقف کنی و ترمز دستی را بخوابانید ، ماشین بجای سر پائینی به نرمی به سمت کوه کشیده می‌شود که البته همین مغناطیس برای رانندگان نا آشنا بسیار دردسر ساز بوده و تا کنون تعداد زیادی از خودروها بی اختیار با کوه تصادف کرده‌اند.

4. پوشش گیاهی منطقه نوعی خار بیابانی گرمسیری منحصر به فرد است که خواص دارویی فراوان دارد و عسل حاصله از منطقه تماماً پیشخرید چند کارخانه داروسازی بزرگ جهان است یکی از ترکیبات اصلی مسکن Advil که یکی از بهترین قرص‌های شناخته شده برای ناراحتی های اعصاب و دردهای میگرنی است از همین عسل تهیه می‌شود.

5 این منطقه خرمای ویژه نیز تولید می‌کند که به نام خرمای خصه معروف است و کاملا در شیره خود غرق می‌شود یعنی یک کاسه آن ظرف سه ساعت پر از شیره می‌شود و اندازه این خرما اندازه آلبالو بود و به جهت همان خواص دارویی منطقه تماماً برای ساخت قندهای رژیمی برای بیماران دیابتی صادر می‌شود،  نکته جالب دیگر رویش درخت زیتون در دامنه شمالی کوه حد فاصل شهرستان جم تا روستاهای چاهه و دره پلنگی می‌باشد که در آب و هوای آن منطقه بسیار بعید می‌نمود .

 کوه پردیس نزدیک ترین نقطه زمین به خورشید


فعلاً سندی برای قدمت چاهه و دره پلنگی وجود ندارد ولی علائم مشهودی از غار نشینی مشاهده، و فسیل های مختلفی در این منطقه به وفور پیدا شده است.

6. در لایه های زیرین این کوه معدن عظیمی از آب خنک و فوق العاده سالم وجود دارد، آن هم در اطراف عسلویه!

مردم چاهه و جم، کوه پردیس را فوق العاده مقدس و محترم می‌شمارند، و به استناد علائم موجود در آتشکده احتمالاً یکی از اولین مکان‌هایی بوده که نفت در آن سوزانده شده است.


با افتتاح جاده فیروز آباد به عسلویه توسط پتروشیمی، رفتن به این منطقه خیلی میسر تر و راحت تر شده است.

/ 3 نظر / 36 بازدید
ftm

خیلی جالب بود کی بریم؟[نیشخند]

محمدرضا مینوسپهر

سلام استاد حالت خوبه؟ ببخشید دیر سر میزنم. چه کوه جالبی. همچین چیزی تا حالا نشنیده بودم. اون خاصیت مغناطیسی و خرماش خیلی جالبه. خیلی خوشم اومد. ممنون. [گل][گل]

پارسا

اگه راست میگی بگو دورترین نقطه زمین به خورشید كجاست؟!!!